(XXXIX.) - Pachman "na hruškách"

31.10.2014 06:38 | Šachový střípek

Překvapení si nachystal ve variantě C84 na turnaji v Trenčianských Teplicích 1949 Nicholas Rossolimo. Ve vedlejší variantě španělské hry si připravil paradoxní ústup střelcem a věhlasného teoretika nachytal "na hruškách."

Zajímavé je že o kolo později to samé vyzkoušel O´Kelly na našeho Foltyse (který již by jistě obeznámen s dříve sehranou partií) a také uspěl. Podívejte se na oba souboje.

-
. kolo -

-
. kolo -

V turnajové knize pak byla uveřejněna následující teoretická stať. Na jejím základě varianta zřejmě našla oblibu zejména u českých hráčů. Zde jsou další partie k našeho periodického tisku (některé nalezené a opsané Janem Kalendovským) a v přehrávacím okně několik dalších bez poznámek z různých našich turnajů a i malý výběr zajímavých ze světového "trhu."




-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

Hanhamova varianta C41

V Philidorově obraně není momentálně v módě. Chalifman ji charakterizuje takto: "V současné době se vyskytuje jen zřídka v partiích silných šachistů, ale ne kvůli tomu, že by byla forzírovaně vyvrácena. Prostě jsou postavení vznikající po 2...d6 pro černého málo perspektivní. V možnostech bílého je způsob získat lepší (a někdy je o trochu lepší) postavení bez zjevných protišancí protihry u černého."

To ostatně bylo známo již dávno, stačí se podívat na následující krátkou teoretickou stať z Deutsches Wochenschach 1912 str. 163.


Philidorova obrana ovšem v současné době prodělává rozmach a vycházejí o ní zajímavé knihy. Je používána ale modernějším pořadím tahů: 1.e4 d6 2.d4 Jf6 3.Jc3 e5. Tím je zabráněno nepříjemným okamžitým výpadům bělopolného střelce a nebo jezdce. Vraťme se ale k Hanhamovi.

V následující partii jsou ukázána všechny nebezpečí, která mohou číhat na černého, pokud nehraje přesně.


-
. kolo -

-
. kolo -


Bílí hroši - 6. část

Pevnou a zavřenou výstavbu lze používat i bílými kameny. Hrává se různým pořadím tahů a vznikají velmi netypické pozice. Dobrý návod jak se vyhnout teorii a docela dobrá návod jak se bránit zejména počítačům. Velmistr Georgieva navrhl proti nim následující herní koncept. Je sice už 20 let starý, ale řekl bych, že platí stále:

                1. na začátku hrát pasivně s malým centrem;
                2. počítač odvést od otevření knihovny;
                3. hrát pozičně na malé výhody.

To dokázal na následující partii:


-
. kolo -

-
. kolo -
2x 2603x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Závodný

Díky za upozornění, to jsem nepostřehl, partii zřejmě opisoval do CB pan Kalendovský. Já to nemohu ověřit, Čs. sport nemám. Pan Kalendovský je na takové přepisy citlivý, tak předpokládám, že se mohl splést mistr Veselý. Vznesu na JaKa dotaz.

+0 /-0 | 01.11.2014 06:44

capjar

U partie Faifr - Milec se cituje partie Pachman - Golombek (!?).

+0 /-0 | 01.11.2014 06:15